Vėdinimo sistemų pasirinkimo ir įrengimo klaidos
Tinkamai pasirinkta vėdinimo sistema ir teisingai įtaisyta, suprojektuota ir sukomplektuota įranga užtikrina sveiką bei malonų mikroklimatą ir neleidžia kauptis drėgmės pertekliui. Jeigu diegiant planuojant ar diegiant vėdinimo sistemą padaromos klaidos ar pasirenkama žemos kokybės įranga – išauga energijos sąnaudos, sistema skleidžia per didelį triukšmą, o mikroklimatas patalpose būna nekomfortiškas. Kokios yra dažniausiai pasitaikančios vėdinimo sistemų projektavimo ir klaidos ir kaip jų išvengti?
Netinkamai pasirinkta vėdinimo įranga
Dažnai pasirenkamas per mažo galingumo vėdinimo įrenginys ir norint pasiekti reikiamą oro apytaką rekuperatorius apkraunamas per daug. Todėl rekuperatorius gali pradėti skleisti nepageidaujamą triukšmą, o ir energijos sąnaudos būna didesnės, nei pasirinkus galingesnį rekuperatorių. Reikia atkreipti dėmesį į tai, kad renkantis įrenginį turi būti kreipimas dėmesys ne tik į našumą (oro srautą), bet atsižvelgiama ir į oro paskirstymo sistemos slėgio praradimą. Pagal oro srautą ir tinkamą slėgį pasirenkamas pastato vėdinimo sistemos darbinis galingumas, kuris, palyginus su maksimalia įrenginio galia, turi likti 50–75 % ribose (gali būti ir išimčių, tačiau tokiu atveju sprendimą būtinai turėtų peržiūrėti kompetentingas projektuotojas). Pagal tokius kriterijus pasirinktas vėdinimo įrenginys paprastai veikia geriausiu įmanomu efektyvumu, taip pat prireikus trumpam laikui gali pasirinkti intensyvesnį vėdinimą.
Šiaurės klimate svarbiausia vėdinimo įrenginio savybė yra energijos efektyvumas. Vėdinimo įrengimuose energiją naudoja ventiliatoriai ir papildomi šildytuvai. Ventiliatorių energijos efektyvumą išreiškia jų specifinė elektros galia, trumpai tariant SFP (specific fan power), kuri rodo, kuris elektros galios (kW) vienetas turi būti didinamas, kad galima būtų perkelti vieną vienetą oro per vieną sekundę. Kiekvieną darbo punktą atitinka tiksli SFP vertė, todėl svarbu remtis tik konkrečios sistemos darbo punkto verte, o ne reklaminėse brošiūrose nurodytais spalvotais skaičiais.
Vėdinimo įranga su energijos grąžos funkcija vėdinimo metu turi taupyti šilumos energiją. Šilumos grąžos galia ir tirpimo procesai nustato realią taupomą šildymo energiją.
Rotacinis arba plokštelinis šilumokaitis?
Šiuo metu rinkoje yra siūlomos dvi pagrindinės šilumokaičių rūšys: plokšteliniai ir rotaciniai šilumokaičiai Rotacinio šilumokaičio privalumas – veiksmingumas, taip pat juose dalinai susimaišo iš namo išleidžiamas ir įleidžiamas oro srautas, todėl nemalonūs kvapai gali likti nepašalinti iš patalpų. Veikdamas rotacinis šilumokaitis sukasi, todėl sprendimas yra gana fiziškai nerangus, o kiekviena judantis dalis bet kada gali sugesti. Plokštelinis šilumokaitis užtikrina šioje klimato juostoje (Estijos šildymo laikotarpiu ~ 90 % vyraujanti lauko temperatūra yra nuo +5 iki – 5 °C) itin gerą šilumogrąžą (geriausia įranga net daugiau nei 90 %), taip pat visiškai atskiriami tiekiamo ir šalinamo oro srautai.
Esant žemesnei lauko temperatūrai, rotaciniam šilumokaičiui reikia energijos tiekiamam orui pašildyti, o plokšteliniam šilumokaičiui – kad apsaugoti jį nuo užšalimo. Individualiems ir daugiabučiams namams labiau tinka patikimesni vėdinimo įrenginiai su plokšteliniais šilumokaičiais. Vienintelė tinkama daugiabučių namų vėdinimo sistema su plokšteliniu šilumokaičiu. Šiuo metu jau galima įsigyti iš specialios nanomembranos pagamintus, taip vadinamus šilumokaičius su drėgmės grąžinimo funkcija (entalpija), kurie yra kur kas atsparesni šalčiui ir neleidžia žiemos metu išsausėti patalpų orui.
Oro paskirstymo sistemos montavimo klaidos
Net ir pats kokybiškiausias ir tinkamai pasirinktas vėdinimo įrenginys praras savo veiksmingumą, jeigu oro paskirstymo sistema yra sumontuota netinkamai. Vėdinimo sistema yra bendra sistema, kurią sudaro vėdinimo įrenginys ir oro paskirstymo vamzdžiai su triukšmo slopintuvais bei reguliavimo elementais, galutinė patalpose montuojama įranga (difuzoriai, grotelės) ir lauko jungtys. Netinkamai sumontuota arba suplanuota oro paskirstymo sistema skleis nemalonų triukšmą, o dėl per didelio slėgio pasipriešinimo išaugs elektros energijos sąnaudos. Visada rekomenduojama turėti ventiliacijos sistemos projektą, kuris vėliau lengviau leis kontroliuoti statytojo darbą.
Pastaraisiais metais vis daugiau naudojami lankstaus plastiko ortakių galutiniai sprendimai (įrenginys, vamzdynai, galutiniai įrenginiai, triukšmo slopintuvai), t.y. vieno gamintojo komplektuota standartinė įranga arba suderinti komplektai. Tokie sprendimai padeda išvengti su montavimo ir projektavimo darbais susijusios rizikos. Lankstaus plastiko oro paskirstymo sistemas yra paprasčiau ir greičiau įrengti, jos yra higieniškos (vidinis paviršius padengtas antistatine ir nešvarumus atstumiančia danga).
Netinkami pasirinkti triukšmo slopintuvai
Triukšmo slopintuvai yra visų vėdinimo sistemų sudėtyje ir yra skirti vėdinimo įrangos ventiliatorių skleidžiamam triukšmui slopinti, taip pat sulaiko per vėdinimo ortakius iš vienos vėdinamos patalpos į kitą skleidžiamus garsus. Dažnai gali atsitikti taip, kad pasirenkamas kitas, nei projekte nurodytas vėdinimo įrenginys, o triukšmo slopintuvai paliekami tie patys, arba dar blogiau, nepatikrinus rezultato, triukšmo slopintuvai pakeičiami kitų charakteristikų slopintuvų sprendimais.
Triukšmo slopintuvai parenkami pagal įrengimo darbo punkto triukšmo garso juostos parametrus. Triukšmo slopintuvai skiriasi skirtingo dažnio garso slopinimo savybėmis, todėl visada reikia patikrinti, ar triukšmo slopintuvo galios pakanka konkrečiam vėdinimo įrengimo darbo punktui.
Norint išvengti šios problemos, reikėtų kreiptis į projektuotoją, kad jis patikrintų bet kokius esamo projekto pakeitimus.
Jau planavimo metu reikėtų numatyti priemones, kurios neleistų garsui sklisti į kitas patalpas. Pavyzdžiui, kolektorių sistemoje su plastikiniais lanksčiais ortakiais, kiekvieną oro tiekimo ir išleidimo punktą aptarnauja atskiras ortakis, todėl garsas nesklinda į kitas patalpas.
Netinkama atlikta konfigūracija
Įrengus vėdinimo sistemą, reikia sukonfigūruoti jos oro srautus. Trumpai tariant, tai reiškia, kad yra reguliuojami visų difuzorių ir grotelių oro srautai pagal projekte numatytas vertes. Dažnai paplitusi konfigūracijos klaida, kai yra nustatomas abiejų vėdinimo sistemos ventiliatorių greitis 70 %, o difuzoriai sukami tol, kol pasiekiami norimi įleidžiamo ir išleidžiamo oro srautai. Beveik niekada oro tiekimo ir išleidimo ortakiuose pasipriešinimo slėgis nėra vienodas. Todėl labai svarbu, kad abi ortakių linijos, o esant reikalui, ir įrangos ventiliatoriai, būtų konfigūruojami atskirai (tokią konfigūraciją galima atlikti daugumoje šiuolaikinių vėdinimo sistemų). Netinkamai atlikus konfigūraciją, įranga veikia triukšmingai, o ir elektros energijos sąnaudos būna didesnės. Daugeliu atvejų pradeda „švilpti“ trumpesnės sistemos atšakos.
Tokiu atveju galima prisiminti seną patarlę, kad genialumas slypi paprastume. Pavyzdžiui, kolektoriaus sistemos plastikinius lanksčius ortakius yra daug lengviau konfigūruoti nei pagrindinio / paskirstymo ortakių tipo spiralinių valcuotų ortakių sistemas, nes slėgis ortakiuose yra paskirstomas tolygiai.
Nepakankama izoliacija arba jos nebuvimas
Vėdinimo įrenginio su šilumogrąžos funkcija oro tiekimo ir išleidimo lauko jungtyse būtinai turi būti įtaisyta šilumos izoliacija. Jeigu oro tiekimo ir išleidimo ortakiai nebus izoliuoti, žiemos metu ant patalpose esančių ortakių paviršiaus susidarys kondensatas. Kondensato problemos taip pat gali kilti, kai izoliacijos jungtys yra nepakankamai sandarios (vandens garai pasiekia šaltą ortakio paviršių).
Paprasčiausias būdas išvengti problemų yra naudoti vadinamus izoliacijos vamzdžius. Tokiu atveju vamzdžio elementai yra pagaminti iš izoliacinių medžiagų ir nereikalauja papildomos izoliacijos. Tokius vamzdžius yra kur kas paprasčiau sumontuoti, nes visos jungtyse nėra kniedžių.
Pasitikėkite specialistais
Patikimiausias būdas išvengti klaidų yra pasitarti su specialistais, o ne skaityti forumus ar ieškoti sprendimų „Google“ paieškoje. Preliminarus darbas yra žinoma pagirtinas, bet patirtis rodo, kad kiekvienų namų poreikiai yra skirtingi ir sprendimas, kuris tinka vienu atveju, gali netikti kitu. Daugiau apie vėdinimo sistemas rasite interneto svetainėje intelivent.ee arba drąsiai susisiekite su mumis.